לחצו ENTER לחיפוש או ESC לצאת
Dyn Diagnostics Dyn Diagnostics
החלמה מניתוח אורתופדי

החלמה מניתוח אורתופדי

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים פונים לפרוצדורה אורתופדית כירורגית כדי להפחית את עוצמת הכאב ולשפר את התפקוד היומיומי. ניהול השיקום מניתוח אורתופדי משחק תפקיד חשוב בהצלחה ובהתאוששות מהניתוח וכדאי לברר מבעוד מועד במה כרוך תהליך ההחלמה מבחינת זמן מנוחה ופעילויות מומלצות דוגמת פיזיותרפיה.


הבשורות המעודדות כיום הפרוצדורה האורתופדית השתפרה הודות לטכניקות מתקדמות בגישות חדשניות וטכנולוגיה מתקדמת, כך שהליך השיקום אף בניתוחים רבים התקצר באופן משמעותי אך חשוב, כאמור, להיערך ולהתכונן מראש, כדי לשפר את הסיכויים להצלחה.

מה מצפה לכם בתהליך השיקום ואילו מוצרים התומכים במפרקים יוכלו לסייע לכם בתהליך?


מניעת קרישי דם בורידים


לאחר פרוצדורה אורתופדית כירורגית ברוב הפעמים המטופל מקבל זריקה חד יומית למשך 4 שבועות למניעת קרישי דם. כמו כן, הוא מחובר למכשיר מכני שתפקידו הוא למעשה לסחוט את הדם הכלוא בשוק חזרה כלפי הלב וכך לשמש כגיבוי מניעתי להיווצרותם של קרישי דם בגפיים התחתונות לאחר הניתוח.


תתחילו לנשום


אחד התרגולים החשובים שמסייעים בהתאוששות הם תרגילי נשימה והסיבה לכך היא שלאחר הניתוח הריאות אינן מאווררות ומצטברות בהן ליחה ואם זו אינה נפלטת החוצה היא סופחת אליה חיידקים וכתוצאה מכך עשוי להיווצר סיבוך של דלקת ריאות. לאחר הניתוח ההמלצה היא לתרגל תרגולי נשימה באמצעות מתקן מיוחד ובהנחיית פיזיותרפיסט.


למנוע פצעי לחץ


שכיבה ממושכת לאחר הניתוח עשויה לגרום להיווצרותם של פצעי לחץ שיכולים להיות מסוכנים ולכן, חשוב לשנות תנוחה בתדירות גבוהה וכן להשתמש בחבישות אלסטיות ולנקות היטב את אזור הניתוח על פי ההנחיות והמגבלות השונות. גרביים אלסטיות ונעליים אלסטיות יכולות מאוד לסייע במניעת היווצרות פצעי לחץ לאחר ניתוח אורתופדי.


תרגילי פיזיותרפיה


אין ספק שיש חלק בלתי נפרד לתרגול פיזיותרפיה בהתאוששות ובהחלמה מניתוח אורתופדי. הטיפול האורתופדי מסייע בחיזוק שרירי הירך ומסייע בהרחבת טווח התנועה והחזרה לתפקוד ושגרה תקינה. הפיזיותרפיסטים ינחו אתכם בתרגילים מותאמים לפי קצב ההתקדמות תוך חיזוק שרירי הירך או הברך (תלוי בניתוח) ויישום טכניקות לשיפור תנועה עצמאית וניידות כאשר יש מטופלים שנעזרים בהליכון או במקל עד שהם משיגים יציבות מקסימלית. חשוב מאוד לבצע את התרגילים של הפיזיותרפיה הן בבית והן במרפאה לפי הדרישה מבחינת תדירות, משך התרגול תוך הקפדה על התרגילים בצורה המדויקת ביותר.


תומכים מקרוב


בדקו אופציה לאביזרי תמיכה למיניהם שתוכננו ונועדו למי שעבר ניתוח אורתופדי או סובל מבעיה כלשהי במפרק או בברך. כך למשל, קיימים מוצרים כמו תומך ברך שתומך בצירים דו צדדים וכך מסייע בהגנה על המפרק ובהשגת תנועה חופשית יותר בשל העיצוב הארגונומי. לתומכים יש מיצבים ייחודיים במבנה סיליקון שמייצב את פיקת הברך. הלבישה פשוטה והטכנולוגיה היא שעושה הבדל בכך שהיא נוגדת החלקה וגם מונעת תזוזה של רצועות התמיכה – שתרגישו שאתם בידיים הטובות ביותר! במוצרים אלה חשובים מאוד חומרי הגלם שמספקים אוורור לאורך זמן ואינם מזיעים על העור. קיימות גם רצועות תמיכה למפרק אשר נועדו לספק תמיכה ייעודית ולהפחית לחץ על המפרק כאשר יש לבדוק מהי הרצועה הנכונה לפי דרגת הכאב. התייעצו עם הרופא האורתופד אודות בחירת המוצרים והתאמתם וכן שימוש נכון בהם להשגת האפקט המקסימלי והתוצאות הטובות ביותר.

חשוב מאוד להקפיד על ההנחיות השונות לרבות חזרה הדרגתית לפעילות ספורטיבית, שיכולה לסייע הן בהפחתת הכאב וכן בהעלאת מצב הרוח וזירוז תהליך ההחלמה של ניתוח החלפת ירך בגישה הקדמית, כמובן כל אחד לפי יכולתו ולפי הנחיות הרופא וכן יש להיות במעקב לאחר הניתוח, כדי לקבל פידבק מקצועי מהאורתופד בנוגע לקצב ההחלמה מהניתוח האורתופדי.