לחצו ENTER לחיפוש או ESC לצאת
Dyn Diagnostics Dyn Diagnostics
מה שונה שיקום ביתי לעומת בבתי חולים?

מה שונה שיקום ביתי לעומת בבתי חולים?

פציעה או מחלה, אירוע מוחי, התאוששות מניתוח או מתאונה. רבים נדרשים בנסיבות כאלה ואחרות לעבור תהליך שיקומי בין אם חלה ירידה או פגיעה בתפקוד הפיזיולוגי / הקוגניטיבי והם ו/או בני משפחתם מתחבטים בדילמה באיזו מתכונת לבצע את השיקום: האם בסביבת המגורים או בבית החולים?

מערכת הטיפולים השיקומיים כוללת סיוע במגוון מישורים בהתאם לצרכים הייחודיים של כל המטופל וההמלצות הרפואיות כאשר השיקום כולל סדרת טיפולים כגון טיפולים אורתופדיים, פיזיותרפיה, טיפולים של קלינאית תקשורת, שיקום נוירולוגי וכדומה ובמצבים שונים ישנה אפשרות לבצע את השיקום בבית כל עוד כמובן ניתן לארגן את המרחב הביתי לטובת השיקום על מנת לאפשר תנאים אופטימאליים של השיקום, לספק השגחה ותמיכה למטופל.

יש חברות המתמחות בתחום המסייעות בניהול התהליך, ליווי, תמיכה של צוות שיקום רפואי רב תחומי ופתרון לבעיות נלוות כמו גם ייעוץ בהתאמת הבית לתהליך השיקום לרבות המתאמת ציוד רפואי לשיקום וניידות בטוחה במרחב.


מתי מטופל יבחר שיקום ביתי במה הוא שונה משיקום המוצע בבתי חולים או במחלקות שיקום?


היתרונות של שיקום בבית

שיקום ביתי הוא מעל הכל שיקום בסביבה הביתית המוכרת והנוחה למטופל ויש מטופלים רבים שכמהים לחזור הביתה לאחר פרוצדורה כירורגית, אירוע טראומטי, טיפול שבוצע בבית החולים והחזרה לסוג של שגרה או לפחות למרחב הטבעי שלהם מסייעת להם מאוד בהתאוששות ברמה הפסיכולוגית שחשובה מאוד לתהליך ההחלמה והשיקום וכמובן לשמירה על איכות חיים טובה יותר.

שיקום ביתי מאפשר הן למטופל והן לבני משפחתו להמשיך בסוג של שגרת חיים על אף שחל שינוי משמעותי באורח החיים וחוסך נסיעות ויציאות מהבית, עמידה בפקקים, תורים, המתנה – חסכון של זמן, משאבים ובעיקר אנרגיות בלוח הזמנים והפחתת העומס הרגשי שנלווה לכל התהליך כאשר הוא מבוצע בחוץ. לעיתים יהיה צורך לשלב טיפולים גם בחוץ, אבל שיקום ביתי מאפשר להפחית בכך כל עוד ניתן לבצע טיפולים מסוימים גם בבית. הנוחות במקרה של שיקום המתבצע בסביבת המגורים היא ללא תחרות לעומת שיקום מוסדי. כאשר יש גם פגיעה בניידות קשה אף יותר לנייד ולהסיע את המטופל וכל תזוזה מהבית הופך לפרויקט בפני עצמו שיכול לגרום ללחץ רב.


שיקום בהתאמה אישית בסביבה מוכרת

שיקום בבית בסביבה של המטופל בו חי רק הוא או חיים הוא ובני משפחתו מצמצם את הסיכון לזיהומים שונים שיכולים להתרחש בשיקום מוסדי בחשיפה ובאינטראקציה למטופלים אחרים, אנשי צוות מתחלפים ושהייה במקום בו גם יש תנועה של מבקרים ואנשים בעוד בבית אפשר לשלוט בכניסה וביציאה של אנשים ולצמצם את הסיכון לזיהומים – אלמנט קריטי במיוחד כאשר מדובר במטופל שהינו בקבוצת סיכון בעל מערכת חיסונית חלשה.

שיקום ביתי לעומת מתקן שיקומי מעניק שקט נפשי ומספק יחס אישי יותר למטופל כאשר יש צוות שמגיע בתיאום מראש בשעות נוחות המועדפות על המטופל ובהתאם לשגרת חייו ומעניק לו יחס אישי ומענה לכל שאלה, כך שהוא לא צריך להתחרות על תשומת הלב של צוות המטפל במספר רב של מטופלים ומחלק את זמנו ביניהם. כמו כן, הצוות המגיע לבית וכבר מכיר את הסביבה המדוברת יוכל להתאים תרגילים בהתאם לסביבה כך שמבחינת ניידות ומרחב התרגילים יותאמו לסביבה האישית והקבועה של המטופל.

 

חשוב מאוד לבחור חברה המציעה שירותי שיקום ביתי בסטנדרט גבוה ולבדוק מראש על פי המלצות וכן טיפולים אפשריים, ציוד רפואי הנדרש למטרת הצלחת השיקום על מנת לעבור את התהליך השיקום בבית בדרך הטובה והאפקטיבית ביותר – בידיים הטובות ביותר!