לחצו ENTER לחיפוש או ESC לצאת
Dyn Diagnostics Dyn Diagnostics
מתי נכון להתחיל ביישור שיניים לילדים

מתי נכון להתחיל ביישור שיניים לילדים

תקופת ה"גשר": הגיל שבו כל הילדים בשכבה מתחילים פתאום להופיע לבית הספר עם מכשור רפואי מתכתי על השיניים. יש בזה משהו חמוד אם אתה ההורה המביט מהצד, או מציק ומפריע אם אתה הילד ששיניו נמצאות בתהליך יישור. אבל מה שבטוח, יישור שיניים לילדים הוא תהליך חשוב מאוד עבורם, ולא רק מבחינה אסתטית.


מה משפיע על היישור


ככלל אצבע, ניתן לומר שכדאי להתחיל בתהליך יישור שיניים לילדים כמה שיותר מוקדם מרגע שבקעו כל השיניים הקבועות של הילד, אחרי שסיים עם נשירת "שיני החלב". עם זאת, ישנם גם מקרים יוצאי דופן שאותם נזכיר בהמשך.
כשאנו ניגשים ליצור לילד תוכנית ליישור השיניים והלסתות, ישנם מספר פרמטרים עיקריים שעלינו לקחת בחשבון, מאחר והם אלו שיקבעו את הצלחת הטיפול ואת המועד שבו יש להתחיל אותו:


1. התגובה הביולוגית של השיניים
יישור השיניים מתבצע על ידי הפעלת כוח מכני על השיניים והלסתות, מה שמאלץ אותם לזוז ממקומם ואפילו לשנות צורה. לשם כך, האורתודנט מתקין סמכים על השיניים, שיפעילו עליהן לחץ במהלך היום כולו. כמובן שהגוף של כל אחד מאיתנו שונה, וכך גם הטיפול האורתודנטי: השיניים יגיבו אחרת ללחץ שמופעל עליהן. אולם לרופא השיניים יש רמה גבוהה למדי של שליטה על התהליך, אותו הוא מלווה בפגישות מעקב תדירות.
בנוסף, המכשור הרפואי אורטודנטי עשוי ממגוון רחב של חומרים, בחירת חומרים לא מקצועי ומותאמת למטופל, עלולה לגרום לסיבוכים ותופעות המתבטאות באודם או נפיחות בחניכיים.


2. שיתוף הפעולה של הילד
פרמטר נוסף שמשפיע על הצלחת הטיפול הוא שיתוף הפעולה של הילד. התקן קבוע ("גשר") דורש שגרת ניקיון וטיפול יסודית ויומיומית, על מנת שלא ליצור כתמים על השיניים או אפילו נזק בריאותי למטופל. במקרים קיצוניים, אם רופא השיניים יראה שהילד לא שומר על היגיינת הפה, הוא עשוי אפילו להסיר את ההתקן על מנת שלא לגרום לו נזק. בנוסף, קיימים התקנים נשלפים כגון הפלטה שדורשים מהילד להרכיב אותם ולא לוותר גם בלילה ומול החברים בבית הספר. זו הסיבה שלא מומלץ להתחיל טיפול אורתודנטי לפני שהילד גדול מספיק לצחצח שיניים בעצמו ולהקפיד על הטיפול.


3. קצב וכיווני גידול הפנים והלסתות
זהו המשתנה האחרון, שעליו יש לנו את המידה הקטנה ביותר של שליטה. זהו גם המשתנה שעשוי להתוות צורך בתחילת טיפול מוקדם (גילאי 7 עד 9), כאשר השיניים עדיין לא סיימו להתחלף. במקרים של שיניים בולטות בצורה חריגה, לסת תחתונה קטנה, סגר צלבי קדמי או אחורי, וכן הלאה – יתכן ונמליץ על יישור שיניים לילדים בגיל מוקדם במיוחד, על מנת לחסוך מהם פגמים אסתטיים או תפקודיים.


שימוש במכשור רפואי מתקדם ואיכותי


ככלל, כאשר אתם בוחרים איש מקצוע בתחום הרפואי כדאי להקפיד כי הוא עושה שימוש בציוד רפואי איכותי בלבד.
גם כאשר מדובר ביישור שיניים אז אנחנו מצפים כי האורטודנט יבחר בציוד רפואי העומד בתקנים מחמירים, כזה שמאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, האירופאי ומכון התקנים הישראלי. רצוי לבדוק מראש מול רופא השיניים את הנושא.


יעוץ אצל רופא מומחה


לעתים נראה לנו כי יישור שיניים לילדים מתחיל באותו גיל אצל כל הכיתה, אבל המצב מורכב ועדין יותר מזה. על מנת להיות בטוחים, מומלץ לגשת ליעוץ אצל אורתודנט מומחה ולהבין את מצבכם.